Jeseň je skvelé ročné obdobie na turistiku s dieťaťom, keď ešte nie je taká zima a môžete sa zabaviť na svahu. Horská turistika je skvelou voľbou pre celú rodinu, dokonca aj pre malé deti. Môžete objaviť mnoho krásnych miest, nadýchať sa čerstvého vzduchu, stretnúť sa s prírodou a aktívne si oddýchnuť od ruchu mesta. Výlet do hôr musí byť samozrejme dobre naplánovaný, musíte sa naň poriadne pripraviť po všetkých stránkach, vrátane výberu správneho oblečenia. Budete potrebovať vhodnú detskú obuv, oblečenie a doplnky.

Akú detskú obuv si vybrať na horskú turistiku?

Mohlo by sa zdať, že na turistiku do hôr stačí nosiť bežnú, každodennú detskú obuv, ale nebude to veľmi dobré riešenie. Chôdza po nerovnom povrchu je pre dieťa skutočnou výzvou, pre dieťa je ľahké zakopnúť a udrieť o niečo nohou. Správny výber obuvi je kľúčovou otázkou, ide o bezpečnosť a pohodlie oddelenia. Najlepším riešením bude kúpiť si trekingovú obuv, ktorá je prispôsobená na chôdzu ťažším terénom, lezenie. Ak je výlet na nižších horách, s prevahou piesočnatej pôdy a lesných postelí, potom postačia ľahké trekové topánky, vzdušné, dosahujúce členok.

Na skalnatom teréne by malo vaše dieťa nosiť obuv s vyšším pásom, ktorá poskytne nohe dobrú stabilizáciu. Hustá podrážka je dôležitá, aby chôdza po kameňoch nespôsobovala dieťaťu nepohodlie. Odporúča sa vyberať modely s membránou, ktorá zaistí vodotesnosť a umožní chodidlám voľne dýchať. Bude tiež dôležité, aby na nohách boli ponožky z prírodných, vzdušných materiálov. Bavlna aj bambus budú fungovať skvele. Musíte si dať pozor na syntetiku, ktorá podporuje potenie nôh a zadržiava vlhkosť vo vnútri obuvi.

Ako obliecť dieťa na výlet do hôr?

V chladných dňoch je termoaktívna bielizeň ideálna na hory, poskytuje príjemné teplo a zabraňuje prechladnutiu tela. Blúzky a tričká by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, ktoré umožňujú pokožke voľne dýchať a odvádzať prebytočnú vlhkosť z tela. Odporúčajú sa tie z vlny, bambusových vlákien alebo bavlny. Je dôležité obliecť dieťa na vrstvy, kde ďalšou vrstvou bude sveter, mikina alebo fleece. Stojí za výber modelov s kapucňou, ktorá poskytne dodatočné teplo a lepšie ochráni pred chladom.

Nohavice by mali byť dlhé, najlepšie softshellové, ľahké, pohodlné, vzdušné. Za nepriaznivých poveternostných podmienok stojí za to dať svojmu dieťaťu ďalšie legíny alebo legíny. Skvelú ochranu pred zrážkami poskytujú nohavice obohatené o hydrofóbny povlak, vďaka ktorému sa dieťa nevráti mokré. Ako vrchný odev bude fungovať bunda odolná voči dažďu a vetru. Najlepším modelom bude ľahký model, ktorý neobmedzuje pohyb a je priedušný. V batohu naopak stojí za to mať zvyčajne bundu do dažďa. Nedá sa zabudnúť na pokrývku hlavy v podobe bavlneného alebo mikrovláknového klobúka. Odporúča sa komín v chladnejších dňoch.