Plánovanie je kľúčom k hladkej a bezproblémovej rekonštrukcii vášho domu alebo bytu. Ak máte v pláne vykonať obnovu sami, musíte vynaložiť dvojnásobné úsilie, aby ste zaistili, že všetko pôjde podľa dohodnutého plánu. Ako sa na to pripraviť a aké kroky naplánovať? Pozývame vás na prečítanie nášho článku!

Začnite s obnovou s plánom

Toto je prvý krok a pravdepodobne najdôležitejší zo všetkých krokov pri renovácii. Začnite tým, že si napíšete, čo plánujete robiť, na papier, potom určíte poradie a dôležitosť práce, ktorú budete vykonávať. Tak budete môcť definovať časový rámec, ktorý budete potrebovať na obnovu. V tejto fáze je tiež dôležité premyslieť si logistické otázky súvisiace s prepravou nábytku a vecí v zrekonštruovaných miestnostiach.

Rozpočet je kľúč

Po plánovaní prác by sa mali vyvinúť náklady na obnovu. Najlepšie je rozpočet na všetko, čo súvisí s renováciou, od nákladov na palivo, ktoré použijete na cestu do stavebného skladu, cez poplatky za renovačné tímy až po dokončenie a nákup materiálu. Je tiež veľmi dôležité byť realistický, je lepšie predpokladať vyššie náklady, ako sa predpokladalo – ak trafíte akciu, je to skvelé, a ak nie, máte to aj tak naplánované v rozpočte.

Ako nájsť tím pre obnovu?

Najmite si najlepších dodávateľov, ktorých môžete nájsť v rámci stanoveného rozpočtu – musíte sa cítiť pohodlne a dôverovať schopnostiam každého, kto pracuje vo vašom dome. Predtým, ako si najmete opravárenský tím, skontrolujte si ich referencie a názory na internete, vďaka čomu sa môžete vyhnúť zlým dodávateľom. Napríklad maľovanie stien zverte iba profesionálnym spoločnostiam, ktoré majú potrebné vybavenie pre tento druh práce. Niekedy môžu náklady na opravy presiahnuť náklady na zamestnanie od začiatku osvedčeného tímu.

Kvalita materiálov a bezpečnosť

Je veľmi dôležité vykonať renováciu raz a navždy. Lacné materiály majú spravidla nižšiu kvalitu, čo môže mať za následok, že budete musieť renovovať skôr, ako sa očakávalo. Okrem toho určite konzultujte svoje plány obnovy s profesionálmi, najmä ak plánujete reorganizáciu priečok alebo rozbitie nových okien – budete mať istotu, že všetky práce budú vykonávané bezpečne bez narušenia štruktúry budovy. Koniec koncov, určite nechcete, aby sa počas procesu renovácie v iných častiach vášho domova alebo u vašich susedov objavili praskliny.

Povolenia

Nezabudnite si nechať schváliť plány obnovy na miestnom úrade, radnici alebo úrade riadenia. Ak bývate v paneláku, môže byť tento proces trochu mätúci a obmedzujúci.

Okrem toho informujte susedov o svojich plánoch a harmonograme obnovy, aby boli pripravení na hladinu hluku a možné znečistenie. Pri rekonštrukcii sa oplatí používať zdravý rozum a žiť v harmónii so svojimi susedmi.