Mužský dress code by mal poznať každý muž bez ohľadu na to, kde pracuje a akú pozíciu zastáva. Nie nadarmo sa hovorí, že šaty sú druhým telom, pretože práve vďaka nim môžeme prejaviť úctu k určitým situáciám a miestam, alebo naopak. Byť zamestnancom a tráviť čas v kancelárii alebo na inom mieste obklopenom inými ľuďmi, stojí za to vedieť, čo si obliecť a čomu sa vyhnúť, aby ste neurobili módnu chybu, ale aby ste svojim outfitom neurazili ostatných. .

Základné pravidlá obliekania u mužov

Pánsky dress code, teda súbor pravidiel, ktoré by mali muži brať do úvahy pri skladaní oblečenia do práce, by mal súvisieť so špecifickosťou pracoviska, pretože pri každodennom oblečení má každá firma svoje pravidlá. Napriek tomu existujú všeobecné záležitosti, ktoré by mal brať do úvahy každý zamestnanec a ktoré súvisia s potrebou postarať sa najmä o také záležitosti, ako je úhľadnosť a čistota oblečenia.

Páni, ktorí si lámu hlavu nad tým, ako sa obliecť do práce, aby sa cítili dobre a zároveň oblečením neurazili ostatných, by v prvom rade mali vedieť, že dôležitá je elegancia, vkus a intuícia. Miera elegancie sa síce môže líšiť, pretože niekedy je v práci preferovaný uvoľnený štýl, no extrémna odchýlka od týchto pravidiel nie je vítaná v každej spoločnosti. Outfit by mal byť prispôsobený pozícii a požiadavkám nadriadených a nemal by sa radikálne líšiť od toho, čo nosia ostatní ľudia zamestnaní v tej istej firme. A tak napríklad väčšina kancelárií a kancelárií radšej nepríde do práce v rifliach či tričku. Sú však pracoviská, kde si môžete dovoliť smart casual, teda spojenie elegancie s trochu uvoľnenejším spôsobom obliekania a dokonca aj samotný casual štýl, teda ešte ležérnejšiu formu outfitu.

Pánsky dress code verzus mokasíny, to je formálne, no uvoľnené

Pánske mokasíny sú pohodlné a mnohí muži ich radi nosia každý deň. Ich prednosťou je určite univerzálny strih, v ktorom sa snúbi nevtieravá elegancia s voľnosťou nosenia. Mali by sa však mokasíny nosiť do práce a nedopustíme sa módneho faux-pas?
Pánske mokasíny sa perfektne hodia k elegantným štylizáciám. Hodia sa ku košeli aj k nohaviciam. Preto, ak je tento štýl práce mužov, mokasíny budú jeho dokonalým doplnkom spájajúcim eleganciu a pohodlie. Vďaka tomu si môžete byť istý, že to celé bude spolu dokonale ladiť, pretože mokasíny sú považované za univerzálny typ obuvi. V takejto kombinácii sa oplatí pridať ďalšie, praktické doplnky, ako kožené pánske opasky alebo štýlové hodinky s tmavým remienkom.
A čo ak si v práci nevezmeme oblek, ale voľnejší outfit?

Mokasíny v kombinácii s džínsami

V kombinácii s džínsami vyzerajú mokasíny rovnako dobre. Všetko závisí od úrovne formalít, ktoré musíme dodržať, no ak sú džínsy v práci štandardom, potom je dobré mokasíny kombinovať napríklad s pokrčenou košeľou a chinos nohavicami. Stylisti odporúčajú pre pánske štylizácie najmä kombinácie odevov, ktoré vychádzajú z odtieňov hnedej a námorníckej modrej alebo odkazujú na vintage štýl. Potom je výber mokasín dokonalým riešením, aby celok mal konzistentný charakter a dobre vyzeral.
K pracovnej súprave, ktorá je navrhnutá tak, aby mala o niečo menej formálny štýl ako oblek, skombinujte mokasíny so svetlými džínsami a bielou bavlnenou košeľou. Môžete k tomu pridať športové sako a celé to s tmavomodrou kravatou.

Pánsky dress code je dôležitým prvkom firemnej kultúry a vyjadruje úctu k pracovisku a ostatným ľuďom na ňom. Vyjadruje aj nasadenie k práci a povinnostiam, preto sa oplatí dodržiavať ju každý deň.